ECS Inc. International ECS-160-20-4VX
ECS-160-20-4VX picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-4VX
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-160-20-4VX.pdf
Availability of ECS-160-20-4VX
QUANTITY
ECS-160-20-4VX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-4VX
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-4VX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USSX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-4VX
Related LinksECS-160, ECS-160-20-4VX Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-4VX Details Description
Related parts for ECS-160-20-4VX
RES SMD 1.18KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL MCRPWR 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SLEEVING PVC BLK 25' datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT VI datasheet.pdf