Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C10-G3-18
AZ23C10-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C10-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C10-G3-18.pdf
Availability of AZ23C10-G3-18
QUANTITY
AZ23C10-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C10-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C10-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C10-G3-18
Related LinksAZ23C1, AZ23C10-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C10-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C10-G3-18
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT SINGLE SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GDT 400V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 385MA 1.4 OHM datasheet.pdf