Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C11-E3-08
AZ23C11-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C11-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C11-E3-08.pdf
Availability of AZ23C11-E3-08
QUANTITY
AZ23C11-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C11-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C11-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C11-E3-08
Related LinksAZ23C1, AZ23C11-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C11-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23C11-E3-08
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB SRAM 124QFN datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV24-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 180POS .050 SMD datasheet.pdf
LP11U 6000VA DOUBLE CONVERSION datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf