Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C11-HE3-18
AZ23C11-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C11-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C11-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C11-HE3-18
QUANTITY
AZ23C11-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C11-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C11-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C11-HE3-18
Related LinksAZ23C11, AZ23C11-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C11-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C11-HE3-18
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 100POS SMD datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 1100A 600V datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
PTC THERMISTORS TEMP SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 20W UFRM datasheet.pdf