Diodes Incorporated AZ23C12-7-F
AZ23C12-7-F picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C12-7-F
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C12-7-F.pdf
Availability of AZ23C12-7-F
QUANTITY
AZ23C12-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C12-7-F
Internal Part NumberEIS-AZ23C12-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsWOT-23 Dual 300mW CA Circuit
WOT-23 Dual 300mW CC Circuit
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C12-7-F
Related LinksAZ23C, AZ23C12-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C12-7-F Details Description
Related parts for AZ23C12-7-F
KIT DESIGN ACCELERATOR SET TOP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.2A SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 16MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf