Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C12-E3-08
AZ23C12-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C12-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C12-E3-08.pdf
Availability of AZ23C12-E3-08
QUANTITY
AZ23C12-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C12-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C12-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C12-E3-08
Related LinksAZ23C1, AZ23C12-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C12-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23C12-E3-08
RES 23.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 5X6 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RJI CBL 4XAWG 22/7 IP67 5M datasheet.pdf
RES 15.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 28POS datasheet.pdf