Diodes Incorporated AZ23C16-7
AZ23C16-7 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C16-7
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C16-7.pdf
Availability of AZ23C16-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AZ23C16-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C16-7
Internal Part NumberEIS-AZ23C16-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C16-7
Related LinksAZ23, AZ23C16-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C16-7 Details Description
Related parts for AZ23C16-7
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 26PS FML SCKT datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 LW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 258 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf