Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C16-HE3-18
AZ23C16-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C16-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C16-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C16-HE3-18
QUANTITY
AZ23C16-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C16-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C16-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C16-HE3-18
Related LinksAZ23C16, AZ23C16-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C16-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C16-HE3-18
CLAMP WIRE INSUL PIERC WHITE datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 2% 1KV 2220 datasheet.pdf
BUTT SPLICE LONG BAR #4-3 #2 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 160MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
TFLEX HR440,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
BCF 3.81/05/180F SN GN BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf