Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C24-HE3-18
AZ23C24-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C24-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C24-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C24-HE3-18
QUANTITY
AZ23C24-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C24-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C24-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C24-HE3-18
Related LinksAZ23C24, AZ23C24-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C24-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C24-HE3-18
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CABLE MIC 2COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 3A SYNC 20HTSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 74.2129MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf