Diodes Incorporated AZ23C27-7
AZ23C27-7 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C27-7
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 27V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C27-7.pdf
Availability of AZ23C27-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AZ23C27-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C27-7
Internal Part NumberEIS-AZ23C27-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C27-7
Related LinksAZ23, AZ23C27-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C27-7 Details Description
Related parts for AZ23C27-7
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CONST V/I 16SSOP datasheet.pdf
CONN TERMINAL AMPOWER 500MCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 7-STAGE BIN RIP CNTR 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 390UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL MALE SMALL BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf