Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C30-E3-18
AZ23C30-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C30-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C30-E3-18.pdf
Availability of AZ23C30-E3-18
QUANTITY
AZ23C30-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C30-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C30-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 22.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C30-E3-18
Related LinksAZ23C3, AZ23C30-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C30-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C30-E3-18
IC OPAMP GP 2.6MHZ RRO TSOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT323-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 200KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 440MA 750 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92 datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf