Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C43-G3-18
AZ23C43-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C43-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C43-G3-18.pdf
Availability of AZ23C43-G3-18
QUANTITY
AZ23C43-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C43-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C43-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 32V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C43-G3-18
Related LinksAZ23C4, AZ23C43-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C43-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C43-G3-18
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1000PSIG ANALOG datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
CONN DIN PLUG LOCKING IN-LINE 7P datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 1000CPR 8MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
ANT GRID 15DBI 2.4GHZ 30" N MALE datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 22POS TIN datasheet.pdf