Diodes Incorporated AZ23C51-7-F
AZ23C51-7-F picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C51-7-F
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 51V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C51-7-F.pdf
Availability of AZ23C51-7-F
QUANTITY
AZ23C51-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C51-7-F
Internal Part NumberEIS-AZ23C51-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsWOT-23 Dual 300mW CA Circuit
WOT-23 Dual 300mW CC Circuit
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C51-7-F
Related LinksAZ23C, AZ23C51-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C51-7-F Details Description
Related parts for AZ23C51-7-F
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 500W datasheet.pdf
IC RCVR RS485/422 QD ESD 24QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" BLUE 16' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 20% 250VDC datasheet.pdf