KEMET T550B706K015AT4251
T550B706K015AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T550B706K015AT4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL
Datasheet Download
T550B706K015AT4251.pdf
Availability of T550B706K015AT4251
QUANTITY
T550B706K015AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B706K015AT4251
Internal Part NumberEIS-T550B706K015AT4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B706K015AT4251
Related LinksT550B706K, T550B706K015AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T550B706K015AT4251 Details Description
Related parts for T550B706K015AT4251
CONN HSG PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D SUB FE SHELL 2W2C W/O CONTACT datasheet.pdf
CLO,STR,TLN,BF,USF datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf