Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C51-G3-18
AZ23C51-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C51-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C51-G3-18.pdf
Availability of AZ23C51-G3-18
QUANTITY
AZ23C51-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C51-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C51-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C51-G3-18
Related LinksAZ23C5, AZ23C51-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C51-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C51-G3-18
RES 5.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
YOKE CLAMP W/BLU HOOD 10X3MM datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
DIN TO SM/SM2 CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf