Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C51-HE3-08
AZ23C51-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C51-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C51-HE3-08.pdf
Availability of AZ23C51-HE3-08
QUANTITY
AZ23C51-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C51-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C51-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C51-HE3-08
Related LinksAZ23C51, AZ23C51-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C51-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23C51-HE3-08
IC OTP 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
PWR SUP 250W 3.3/5/12/-12V QUAD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 120POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SBC LIN 5.0V 32HTSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf