Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C5V1-E3-18
AZ23C5V1-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V1-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C5V1-E3-18.pdf
Availability of AZ23C5V1-E3-18
QUANTITY
AZ23C5V1-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V1-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V1-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V1-E3-18
Related LinksAZ23C5V, AZ23C5V1-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C5V1-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C5V1-E3-18
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 78.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC DO215AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
LED XLAMP 3500K WHITE 36V SMD datasheet.pdf