Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C5V1-G3-08
AZ23C5V1-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V1-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C5V1-G3-08.pdf
Availability of AZ23C5V1-G3-08
QUANTITY
AZ23C5V1-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V1-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V1-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C