Vishay/Dale RWR81N4990FRS73
RWR81N4990FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N4990FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N4990FRS73.pdf
Availability of RWR81N4990FRS73
QUANTITY
RWR81N4990FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N4990FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N4990FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N4990FRS73
Related LinksRWR81N4, RWR81N4990FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N4990FRS73 Details Description
Related parts for RWR81N4990FRS73
IC OTP 512KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS TIN T/H datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC datasheet.pdf
IC CLK GEN FIBRE LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
ANVIL 0670752A000 690394049 datasheet.pdf
25P M R/A .370 4-40 370PF datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf