Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C5V6-G3-18
AZ23C5V6-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V6-G3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C5V6-G3-18.pdf
Availability of AZ23C5V6-G3-18
QUANTITY
AZ23C5V6-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V6-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V6-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V6-G3-18
Related LinksAZ23C5V, AZ23C5V6-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C5V6-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C5V6-G3-18
THERMAL PAD TO-220 .006" K10 datasheet.pdf
IC TRANSPARENT LATCH 48-SSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 2.5MM 6.3" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf