Micro Commercial Components (MCC) AZ23C5V6-TP
AZ23C5V6-TP picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V6-TP
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23
Datasheet Download
AZ23C5V6-TP.pdf
Availability of AZ23C5V6-TP
QUANTITY
AZ23C5V6-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V6-TP
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V6-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V6-TP
Related LinksAZ23C, AZ23C5V6-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AZ23C5V6-TP Details Description
Related parts for AZ23C5V6-TP
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 40W 2525 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
FUSE MOD 1000A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
RES 25 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.2UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf