Diodes Incorporated AZ23C5V6W-7-F
AZ23C5V6W-7-F picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V6W-7-F
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT323
Datasheet Download
AZ23C5V6W-7-F.pdf
Availability of AZ23C5V6W-7-F
QUANTITY
AZ23C5V6W-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V6W-7-F
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V6W-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 11/Nov/2011
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max200mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V6W-7-F
Related LinksAZ23C5, AZ23C5V6W-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C5V6W-7-F Details Description
Related parts for AZ23C5V6W-7-F
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36VFQFPN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT FEM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf