Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C6V8-HE3-18
AZ23C6V8-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C6V8-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C6V8-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C6V8-HE3-18
QUANTITY
AZ23C6V8-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C6V8-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C6V8-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C6V8-HE3-18
Related LinksAZ23C6V, AZ23C6V8-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C6V8-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C6V8-HE3-18
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 4.5MSPS TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN ENCLOSURE SIZE HQ datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf