Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C9V1-E3-18
AZ23C9V1-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C9V1-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C9V1-E3-18.pdf
Availability of AZ23C9V1-E3-18
QUANTITY
AZ23C9V1-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C9V1-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C9V1-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C9V1-E3-18
Related LinksAZ23C9V, AZ23C9V1-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C9V1-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C9V1-E3-18
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DISPLAY 1DIGIT RED CA 0.28" datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 194VC P600 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf