Diodes Incorporated B1100B-13-F
B1100B-13-F picture photo
Mfg. Part Number
B1100B-13-F
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Datasheet Download
B1100B-13-F.pdf
Availability of B1100B-13-F
QUANTITY
B1100B-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of B1100B-13-F
Internal Part NumberEIS-B1100B-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Assembly/OriginSMA,SMB,SMC Additional Assembly Site 17/Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If790mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F80pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B1100B-13-F
Related LinksB1100, B1100B-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
B1100B-13-F Details Description
Related parts for B1100B-13-F
CAP FILM 0.056UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 10VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 68 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf