Littelfuse B1100CARP
B1100CARP picture photo
Mfg. Part Number
B1100CARP
Manufacturer
Product Category
TVS - Mixed Technology
Brief Description
BATTRAX SLIC PROTEC 90A DO-214AA
Datasheet Download
B1100CARP.pdf
Availability of B1100CARP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B1100CARP Order Process
Ship out your order
Specifications of B1100CARP
Internal Part NumberEIS-B1100CARP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Mixed Technology
SeriesBattrax®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Working4V
Voltage - ClampingAdjustable
TechnologyMixed Technology
Power (Watts)-
Number of Circuits1
ApplicationsSLIC
Package / CaseDO-214AA, SMB (3 Leads), Compak
Supplier Device PackageDO-214AA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B1100CARP
Related LinksB110, B1100CARP Datasheet, Littelfuse Distributor
B1100CARP Details Description
Related parts for B1100CARP
MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLE SWITCH DETECT 32SOIC datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 46POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf