Ohmite B12J1K0E
B12J1K0E picture photo
Mfg. Part Number
B12J1K0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J1K0E.pdf
Availability of B12J1K0E
QUANTITY
B12J1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J1K0E
Internal Part NumberEIS-B12J1K0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J1K0E
Related LinksB12J, B12J1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J1K0E Details Description
Related parts for B12J1K0E
GROMMET EDGE SOLID NYLON NAT datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SMART CARD INTERFACE 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf