Ohmite B12J1R0E
B12J1R0E picture photo
Mfg. Part Number
B12J1R0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J1R0E.pdf
Availability of B12J1R0E
QUANTITY
B12J1R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J1R0E
Internal Part NumberEIS-B12J1R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J1R0E
Related LinksB12J, B12J1R0E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J1R0E Details Description
Related parts for B12J1R0E
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
BALUN 1700-1900 MHZ 50/100 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT23 datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf