Ohmite B12J2K0E
B12J2K0E picture photo
Mfg. Part Number
B12J2K0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J2K0E.pdf
Availability of B12J2K0E
QUANTITY
B12J2K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J2K0E
Internal Part NumberEIS-B12J2K0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J2K0E
Related LinksB12J, B12J2K0E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J2K0E Details Description
Related parts for B12J2K0E
RES 13 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SW 1GHZ 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3.3V @ 20A NEG CC datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf