Ohmite B12J3R0E
B12J3R0E picture photo
Mfg. Part Number
B12J3R0E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J3R0E.pdf
Availability of B12J3R0E
QUANTITY
B12J3R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J3R0E
Internal Part NumberEIS-B12J3R0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J3R0E
Related LinksB12J, B12J3R0E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J3R0E Details Description
Related parts for B12J3R0E
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONN HDR 26POS VERT TIN 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf