Ohmite B12J40RE
B12J40RE picture photo
Mfg. Part Number
B12J40RE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J40RE.pdf
Availability of B12J40RE
QUANTITY
B12J40RE Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J40RE
Internal Part NumberEIS-B12J40RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J40RE
Related LinksB12J, B12J40RE Datasheet, Ohmite Distributor
B12J40RE Details Description
Related parts for B12J40RE
TERM BLOCK PCB 5.08MM 40POS OR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARLINGTON 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 6POS datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COVER FOR HOUSING datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf