Ohmite B12J450E
B12J450E picture photo
Mfg. Part Number
B12J450E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 450 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J450E.pdf
Availability of B12J450E
QUANTITY
B12J450E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J450E
Internal Part NumberEIS-B12J450E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)450
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J450E
Related LinksB12J, B12J450E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J450E Details Description
Related parts for B12J450E
FUSE CERM 6.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 10K I2C 20TSSOP datasheet.pdf
EXTERNAL KEY FOR BOX CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO NPN 20-35MM 12-24V datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1.5W 4020 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf