Ohmite B12J7R5E
B12J7R5E picture photo
Mfg. Part Number
B12J7R5E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J7R5E.pdf
Availability of B12J7R5E
QUANTITY
B12J7R5E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J7R5E
Internal Part NumberEIS-B12J7R5E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J7R5E
Related LinksB12J, B12J7R5E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J7R5E Details Description
Related parts for B12J7R5E
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED PNL MT 7MM 6V CHROME RED datasheet.pdf
RES MO 2W 16K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 6TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf