JST Sales America Inc. B14B-PHDSS(LF)(SN)
B14B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B14B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 14POS 2MM
Datasheet Download
B14B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B14B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B14B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B14B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B14B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B14B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB14B-PHDS, B14B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B14B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B14B-PHDSS(LF)(SN)
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
TOOL SPARE RECUPERATING SPRING datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
4P 6C 3W RIGHT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf