JST Sales America Inc. B14B-XADSS-N(LF)(SN)
B14B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B14B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 14POS 2.5MM TIN TE
Datasheet Download
B14B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of B14B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
B14B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B14B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B14B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B14B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksB14B-XADSS, B14B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B14B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for B14B-XADSS-N(LF)(SN)
RES SMD 220K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SHORTING BAR, 2-WAY datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
M803 10C 10#20HD PIN RECP OM datasheet.pdf
1000UF 63V 16X25 datasheet.pdf