JST Sales America Inc. B16B-PADSS(LF)(SN)
B16B-PADSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B16B-PADSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16POS 2MM TIN
Datasheet Download
B16B-PADSS(LF)(SN).pdf
Availability of B16B-PADSS(LF)(SN)
QUANTITY
B16B-PADSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B16B-PADSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B16B-PADSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B16B-PADSS(LF)(SN)
Related LinksB16B-PADS, B16B-PADSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B16B-PADSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B16B-PADSS(LF)(SN)
FIXED IND 4.7UH 210MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS RT ANG T/H TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
EIS REC HSG 4P RED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 190POS datasheet.pdf
RES SMD 25.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf