JST Sales America Inc. B16B-PADSS
B16B-PADSS picture photo
Mfg. Part Number
B16B-PADSS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 16POS 2MM TIN-LEAD
Datasheet Download
B16B-PADSS.pdf
Availability of B16B-PADSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B16B-PADSS Order Process
Ship out your order
Specifications of B16B-PADSS
Internal Part NumberEIS-B16B-PADSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B16B-PADSS
Related LinksB16B-, B16B-PADSS Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B16B-PADSS Details Description
Related parts for B16B-PADSS
BOX ABS/PC GRAY 14.96"LX11.02"W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 3A SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 500V 1111 datasheet.pdf
XMITTER FIBER OPTIC 600NM 1MBD datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
OSC VCXO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 5.55"L X 3.78"W datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A SOT227 datasheet.pdf
OSC MEMS 47.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf