JST Sales America Inc. B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADR PND TOP 16POS 2MM PCB
Datasheet Download
B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN).pdf
Availability of B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
QUANTITY
B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPND Connectors
Standard Package416
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPND
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.197" (5.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorIvory
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
Related LinksB16B-PNDZS-1, B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN) Details Description
Related parts for B16B-PNDZS-1 (T)(LF)(SN)
FUSE GLASS 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RECT BRIDGE GP 600V 0.5A MINIDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGED W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL datasheet.pdf
SST DEBURRING WHEEL 6" 7A FIN datasheet.pdf
SURGE PROT THYRIST 300V TELECOM datasheet.pdf
RES SMD 0.16 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A datasheet.pdf