Abracon Corporation ASVMB-20.000MHZ-LY-T
ASVMB-20.000MHZ-LY-T picture photo
Mfg. Part Number
ASVMB-20.000MHZ-LY-T
Brief Description
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
ASVMB-20.000MHZ-LY-T.pdf
Availability of ASVMB-20.000MHZ-LY-T
QUANTITY
ASVMB-20.000MHZ-LY-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASVMB-20.000MHZ-LY-T
Internal Part NumberEIS-ASVMB-20.000MHZ-LY-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency20MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)16mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASVMB-20.000MHZ-LY-T
Related LinksASVMB-20.0, ASVMB-20.000MHZ-LY-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASVMB-20.000MHZ-LY-T Details Description
Related parts for ASVMB-20.000MHZ-LY-T
RES SMD 120 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BINARY COUNTR 16SO datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 10A TO220AC datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 3.6A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X19.5 BE/GY datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM YELLOW 2DIGIT CA datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf