Amphenol Aerospace Operations D38999/20JJ24SN
D38999/20JJ24SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JJ24SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/20JJ24SN.pdf
Availability of D38999/20JJ24SN
QUANTITY
D38999/20JJ24SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JJ24SN
Internal Part NumberEIS-D38999/20JJ24SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JJ24SN
Related LinksD38999/, D38999/20JJ24SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JJ24SN Details Description
Related parts for D38999/20JJ24SN
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
FUSE 200MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15W 12V 1.25A datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED XPC 620NM RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf