Vishay/Dale RER65F78R7RCSL
RER65F78R7RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER65F78R7RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 78.7 OHM 1% 10W
Datasheet Download
RER65F78R7RCSL.pdf
Availability of RER65F78R7RCSL
QUANTITY
RER65F78R7RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER65F78R7RCSL
Internal Part NumberEIS-RER65F78R7RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Height0.405" (10.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER65F78R7RCSL
Related LinksRER65F7, RER65F78R7RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER65F78R7RCSL Details Description
Related parts for RER65F78R7RCSL
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 84VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
BLZP 5.08/17/180LR SN OR BX datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
LED COB CXB1820 4000K WHT SMD datasheet.pdf
REFASSY 1POS 35.07X28.9MM WHITE datasheet.pdf