Eaton (formerly Cooper Bussmann) B1835-2R5336-R
B1835-2R5336-R picture photo
Mfg. Part Number
B1835-2R5336-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 33F -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
B1835-2R5336-R.pdf
Availability of B1835-2R5336-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B1835-2R5336-R Order Process
Ship out your order
Specifications of B1835-2R5336-R
Internal Part NumberEIS-B1835-2R5336-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetB Series MSDS
PCN Obsolescence/ EOLB Series 1/Feb/2011
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® B
PackagingBulk
Capacitance33F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B1835-2R5336-R
Related LinksB1835-2, B1835-2R5336-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
B1835-2R5336-R Details Description
Related parts for B1835-2R5336-R
REG SW 3.3V 5A SMD datasheet.pdf
IC CPU SUPRV 16K EE RST LO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 20BIT MICRPWR W/OSC 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 13POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 31POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
250 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 160VDC datasheet.pdf