JST Sales America Inc. B18B-XADSS-N
B18B-XADSS-N picture photo
Mfg. Part Number
B18B-XADSS-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 18POS 2.5MM TIN TE
Datasheet Download
B18B-XADSS-N.pdf
Availability of B18B-XADSS-N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B18B-XADSS-N Order Process
Ship out your order
Specifications of B18B-XADSS-N
Internal Part NumberEIS-B18B-XADSS-N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B18B-XADSS-N
Related LinksB18B-X, B18B-XADSS-N Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B18B-XADSS-N Details Description
Related parts for B18B-XADSS-N
DIODE ZENER 17V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220F datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 51.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
6 KEYED PADLOCKING 1-PT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W T18 datasheet.pdf
GUARD SWITCH PROX datasheet.pdf
GROMMET 13-14MM KDT/Z13 FOR SPLI datasheet.pdf
5.00MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf