JST Sales America Inc. B20B-PHDSS(LF)(SN)
B20B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B20B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 20POS 2MM
Datasheet Download
B20B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B20B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B20B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B20B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B20B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB20B-PHDS, B20B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B20B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B20B-PHDSS(LF)(SN)
BAG SHIELD METAL-IN 20X24 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH 2X1 32TQFN datasheet.pdf
PTC RESET 0.17A 120VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT323 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SL 5.08HC/21/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 160VDC datasheet.pdf