Ohmite B20J6K0E
B20J6K0E picture photo
Mfg. Part Number
B20J6K0E
Brief Description
RES 6K OHM 20W 5% AXIAL
Datasheet Download
B20J6K0E.pdf
Availability of B20J6K0E
QUANTITY
B20J6K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B20J6K0E
Internal Part NumberEIS-B20J6K0E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20J6K0E
Related LinksB20J, B20J6K0E Datasheet, Ohmite Distributor
B20J6K0E Details Description
Related parts for B20J6K0E
MOSFET N-CH 650V 8.5A TO-220AB datasheet.pdf