JST Sales America Inc. B24B-PHDSS(LF)(SN)
B24B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B24B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 24POS 2MM
Datasheet Download
B24B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B24B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B24B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B24B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B24B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B24B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB24B-PHDS, B24B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B24B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B24B-PHDSS(LF)(SN)
DIODE MODULE 600V 140A HALF-PAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 14WLCSP datasheet.pdf
BOOT MOLDED ELAST FLUID RESIST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1.5A TO-220FP-3 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf