EPCOS (TDK) B25620B1667K322
B25620B1667K322 picture photo
Mfg. Part Number
B25620B1667K322
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 660UF 10% 1.32KVDC RAD
Datasheet Download
B25620B1667K322.pdf
Availability of B25620B1667K322
QUANTITY
B25620B1667K322 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25620B1667K322
Internal Part NumberEIS-B25620B1667K322
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB2562 Series Enhancements 28/Mar/2013
B256yyy,B25750,B323 Series 02/May/2014
B25620 Series Height Chg 29/May/2015
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25620
PackagingBulk
Capacitance660µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1320V (1.32kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max)7.126" (181.00mm)
Termination-
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25620B1667K322
Related LinksB25620B, B25620B1667K322 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25620B1667K322 Details Description
Related parts for B25620B1667K322
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ8 PG29 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 2POS datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
SET USB LEVEL SHIFT STICK LO PWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
2MM WIRE BOARD STR HEADER datasheet.pdf