Microchip Technology PIC16LC76-04I/SO
PIC16LC76-04I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LC76-04I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LC76-04I/SO.pdf
Availability of PIC16LC76-04I/SO
QUANTITY
PIC16LC76-04I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LC76-04I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LC76-04I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.5 V ~ 6 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LC76-04I/SO
Related LinksPIC16LC7, PIC16LC76-04I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LC76-04I/SO Details Description
Related parts for PIC16LC76-04I/SO
TWIST LOCK DUAL .7"DIA 3.10" L datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWM BST FLYBACK ISO CM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
TO-268 HEAT SINK /POLY TAPE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf