EPCOS (TDK) B25620B357K881
B25620B357K881 picture photo
Mfg. Part Number
B25620B357K881
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 350UF 10% 880VDC RADIAL
Datasheet Download
B25620B357K881.pdf
Availability of B25620B357K881
QUANTITY
B25620B357K881 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25620B357K881
Internal Part NumberEIS-B25620B357K881
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB2562 Series Enhancements 28/Mar/2013
B256yyy,B25750,B323 Series 02/May/2014
B25620 Series Height Chg 29/May/2015
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25620
PackagingBulk
Capacitance350µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC880V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
Height - Seated (Max)3.780" (96.00mm)
TerminationThreaded
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25620B357K881
Related LinksB25620B, B25620B357K881 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25620B357K881 Details Description
Related parts for B25620B357K881
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT223 datasheet.pdf
CONN IDC SKT 30POS W/POL GOLD datasheet.pdf
DIODE RF SGL 150V 100MA SC-79 datasheet.pdf