Vishay/Dale RWR89N1371FRB12
RWR89N1371FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89N1371FRB12
Brief Description
RES 1.37K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89N1371FRB12.pdf
Availability of RWR89N1371FRB12
QUANTITY
RWR89N1371FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89N1371FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89N1371FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89N1371FRB12
Related LinksRWR89N1, RWR89N1371FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89N1371FRB12 Details Description
Related parts for RWR89N1371FRB12
CABLE 12COND 22AWG GRAY 100' datasheet.pdf
BOARD DEMO ICE3DS01G 60W SO-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 15/27 K MC NE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 18P-18P F-M PNL MNT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADC121S101 datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PCB SKT datasheet.pdf